ALLEGRO


ZNACZENIE: 1. W muzyce: tempo szybkie, wesołe, ruchliwe; utwór muzyczny w tym tempie. 2. W balecie: taniec z dużą liczbą skoków. 3. Internetowy serwis aukcyjny.


UŻYCIE: 1. Allegro jest tempem pomiędzy wolniejszym allegretto, a szybszym presto. 2. Dla baletowego allegro oprócz skoków, charakterystyczne jest też częste tańczenie na pointach [czyt. puentach] – specjalnie wzmocnionych baletkach, do tańczenia na czubkach palców. 3. Allegro to serwis internetowy, za pomocą którego można kupić lub sprzedać przedmioty i usługi. Na portalu występuje szereg opcji zakupowych, od klasycznej licytacji, do „kup teraz”, czyli zakupu danej rzeczy za sztywną, z góry ustaloną przez sprzedającego cenę. Allegro zostało założone w 1999 r.


PRZYKŁAD: 1. Nad pięciolinią utworu powinno być podane tempo w jakim będzie on grany – w ten sposób muzyk wie, czy wykonywać go spokojnie, np. w tempie adagio, czy weselej, w tempie allegro. 2. Nigdy nie mogę wyjść z podziwu, gdy baletnice na pointach tańczą allegro. 3. Jestem uzależniona od internetowych zakupów – Allegro.pl ustawiłam jako stronę startową.


ETYMOLOGIA: wł. allegro – wesoło, ruchliwie, szybko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.