WALENTY


ZNACZENIE: Oczywiście Walenty święty – biskup żyjący w III w.n.e., patron zakochanych, pszczelarzy, a także chorób ciężkich, zwłaszcza nerwowych i padaczki.


UŻYCIE: Biskup Walenty żył za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zabraniał legionistom wchodzenia w związki małżeńskie, wierząc że „dobry żołnierz, to samotny żołnierz”. Biskup jednak bez zgody Klaudiusza ślubów udzielał, za co został wtrącony do więzienia. Jak głosi legenda, zakochał się tam w niewidomej córce strażnika, która dzięki jego miłości odzyskała wzrok. Wściekły cesarz wydał na Walentego wyrok śmierci. Dzień przed egzekucją biskup napisał do wybranki list, podpisany „od Twojego Walentego”. Wyrok wykonano 14 lutego 269 r.


PRZYKŁAD: Dzień 14 lutego jest powszechnie obchodzony jako święto zakochanych, mało osób wie jednak, że właśnie w tym dniu w 1876 r. Graham Bell zgłosił w biurze patentowym swój wynalazek – telefon, w 1949 r. urodził się Alan Parker, reżyser m.in. „Ptaśka”, a w 2003 r uśpiono pierwszą sklonowaną owcę – Dolly.


ETYMOLOGIA: Dzień św. Walentego został ustanowiony przez papieża Gelazjusza I w 496 r.n.e.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.