OSTRACYZM


ZNACZENIE: Wykluczenie ze środowiska osoby, która mu się czymś naraziła; bojkot towarzyski.


UŻYCIE: W starożytnej Grecji ostracyzmem określano tajne głosowanie, które miało uniemożliwić zamach na demokrację przez osoby dążące do tyranii. Ostracyzm dokonywany był podczas zgromadzenia ludowego, o ile zgromadzenie stwierdziło potrzebę jego przeprowadzenia. Każdy z zasiadających wypisywał na glinianej skorupce (ostrakon) nazwisko osoby, którą podejrzewał o działania zagrażające demokracji. Jeśli dana osoba uzyskała co najmniej 6 000 głosów, w ciągu 10 dni musiała opuścić kraj i udać się na dziesięcioletnie wygnanie. Banita nie tracił jednak praw obywatelskich ani majątkowych, a także mógł dalej czerpać zyski ze swoich posiadłości; mógł też zostać z wygnania wezwany, np. do udziału w wojnie.


PRZYKŁAD: Pewnie każdy choć raz miał w szkole podobny dylemat: cała klasa idzie na wagary, a my, akurat przygotowani do klasówki „na piątkę”, musimy wybrać – iść z rówieśnikami czy wyłamać się, zostać i narazić na wieczny ostracyzm.


ETYMOLOGIA: gr. ostrakismos – znaczenie jak wyżej; od ostrakon – skorupka, naczynie gliniane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.