USHUAIA


ZNACZENIE: Wymawiane „usuaja”; najbardziej na południe położone miasto świata (54° 48′ szerokości geograficznej południowej). Jest stolicą argentyńskiej prowincji Ziemi Ognistej.


UŻYCIE: Miasto swój największy wzrost zawdzięcza przestępcom. Podobnie jak Brytyjczycy chcieli uczynić z Australią, Argentyńczycy też planowali stworzyć tu kolonię karną. Od końca XIX w. wysyłano do Ushuaii skazańców, którzy sami musieli wybudować więzienie i martwić się o przetrwanie. Parający się różnymi zawodami przestępcy, tym samym zapewnili miastu samowystarczalność. Ostatecznie więzienie zamknięto w 1947 r. Dziś w jego murach znajduje się muzeum. Ushuaia przyciąga turystów swoim położeniem „na krańcu świata”, a także byciem bazą wypadową na Antarktydę oraz Przylądek Horn. Lotnisko w Ushuaii zapewnia połączenia m.in. z Buenos Aires i Santiago de Chile. Bezpośredni lot trwa kilka godzin.


PRZYKŁAD: Planując wycieczkę do Ushuaii, nie można zapomnieć, że na półkuli południowej pory roku są odwrócone. Trafienie do miasta w noc przesilenia zimowego (21 czerwca), gdy ciemności spowijają je przez około 18 godzin, mijałoby się z celem.


ETYMOLOGIA: Ushuaia – „zatoka u krańca”; z języka Indian Yamana – ush – w głębi, waia – zatoka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.