EMPLOI


ZNACZENIE: Wymawiane „amplua” (pierwsze „a” wymawiane pomiędzy „a” i „e”,) akcent na ostatnim „a”; rodzaj ról w jakich specjalizuje się aktor.


UŻYCIE: Na emploi aktora wpływają jego uwarunkowania fizyczne, psychiczne, ale także np. głos. Przykładowo, Ben Stiller z reguły wciela się w role komediowo-groteskowe – z natury jest żartownisiem i ma duży dystans do swojego wyglądu; z kolei Angelina Jolie najczęściej gra postaci silnych, atrakcyjnych kobiet – z jej wyglądem trudno by się jej było wcielić w rolę np. zakonnicy.


PRZYKŁAD: Wielu aktorom marzy się możliwość wyskoczenia z dotychczasowego emploi. Nietypowa rola wymaga jednak od nich jeszcze większego nakładu pracy – muszą przekonać widzów do odgrywanej postaci, która nie jest z nimi kojarzona. Udało się to Jimowi Carreyowi, który znany z „głupkowatych” ról świetnie odnalazł się w kreacji z „Truman Show”.


ETYMOLOGIA:  fr. emploi – użytek, zajęcie, posada.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.