KONSTYTUOWAĆ


ZNACZENIE: Inaczej tworzyć, organizować, kształtować.


UŻYCIE: Za czasów ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, 3 maja 1791 r. ukonstytuowano pierwszą w Europie (drugą na świecie – po USA) konstytucję – konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jej najważniejszymi postanowieniami było zniesienie liberum veto i wprowadzenie trójpodziału władzy, a celem, zapoczątkowanie rządów prawdziwie nowoczesnych i demokratycznych. Jej głównymi autorami byli Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Stanisław Małachowski i Stanisław Staszic. Konstytucja 3 Maja obowiązywała tylko przez rok – do czasu obalenia jej przez konfederację targowicką.


PRZYKŁAD: W poniedziałek Polska obchodzi święto państwowe upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja (dlatego też następne Słowo dnia we wtorek!). Na świecie w tym dniu miały miejsce także inne ważne wydarzenia: w 1494 r. Kolumb odkrył Jamajkę, w 1937 r. Margaret Mitchell zdobyła nagrodę Pulitzera za „Przeminęło z wiatrem”, a w 1947 r. w Japonii weszła w życie tamtejsza nowa, powojenna konstytucja.


ETYMOLOGIA: fr. constituer – ustanowić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.