ERYSTYKA


ZNACZENIE: Sztuka prowadzenia sporów i dyskusji.


UŻYCIE: Erystyka rozwinęła się w starożytnej Grecji, natomiast w czasach nowożytnych spopularyzował ją Schopenhauer w swojej rozprawce „Erystyka, czyli szuka prowadzenia sporów”. Celem erystyki nie jest dojście do prawdy, a jedynie zwycięstwo w dyskusji. Dochodzi się do niego poprzez umiejętne stosowanie różnorodnych chwytów erystycznych (Schopenhauer wymienia ich 38, m.in. uogólnienie, zadanie wielu pytań naraz, wyprowadzenie oponenta z równowagi etc.). Do dziś w różnego rodzaju negocjacjach stosujemy metody erystyczne mające na celu przekonanie oponenta do naszych warunków, celów etc.


PRZYKŁAD: Tymi, którzy świadomie lub nie, najczęściej stosują chwyty erystyczne są politycy. Nierzadko używają argumentu ad hominem, starając się obalić argument przeciwnika, atakując nie to co mówi, ale jaką jest osobą: „Skoro X zdradza swoją żonę, z pewnością proponowana przez niego poprawka do ustawy o dofinansowaniu drobnych przedsiębiorców jest zła i zagraża dobru społecznemu”. Bezpodstawne? Ale często skuteczne.


ETYMOLOGIA: gr. eris – kłótnia, spór, walka; imię bogini niezgody.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.