DZIEGIEĆ


ZNACZENIE: Lepka, ciemnobrunatna ciecz wytwarzana w procesie destylacji drewna; ma właściwości odkażające i grzybobójcze.


UŻYCIE: Wytapianie dziegciu trwa wiele godzin, a wiedza na temat procesu jego wytwarzania była kiedyś pilnie strzeżoną tajemnicą. Od czasów średniowiecza do XIX w., substancja ta była ważnym surowcem eksportowym Polski. Współcześnie dziegieć znajduje zastosowanie w medycynie, szczególnie w leczeniu chorób skóry, natomiast przez weterynarzy używany jest jako środek odkażający i pielęgnacyjny.


PRZYKŁAD: Dziegieć ma bardzo charakterystyczny, mocny, smolisty zapach, stąd powiedzenie: „łyżka dziegciu w beczce miodu”. Można je zastosować w następującym zdaniu: wszystkie przygotowania do ślubu zakończone – piękna suknia, udekorowany kościół, wspaniała restauracja, łyżką dziegciu w tej beczce miodu są jednak zapowiadane na dzień ceremonii gwałtowne burze.


ETYMOLOGIA: litew. degti – palić się.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.