MORATORIUM


ZNACZENIE: Odroczenie terminu płatności lub wstrzymanie działań ze względu na specjalne okoliczności.


UŻYCIE: Moratorium może dotyczyć pozwolenia na łowienie ryb lub myślistwo – w okresie godowym i rozrodu zwierząt zawieszane jest pozwolenie na odstrzał czy odłów danych gatunków. Moratorium w znaczeniu odroczenia płatności może być nałożone przez sąd, który uzna, że dłużnik w wyniku specjalnych okoliczności nie jest w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań w terminie. Moratorium może dotyczyć określonego czasu lub obowiązywać bezterminowo, do odwołania. Określenie moratorium stosuje się także w przypadku zawieszenia orzekania i wykonywania kary śmierci (sytuacja taka występuje obecnie w Rosji i niektórych stanach USA).


PRZYKŁAD: Mimo że po katastrofie ekologicznej spowodowanej przez wyciek ropy, Barack Obama wprowadził sześciomiesięczne moratorium na głębokie wiercenia naftowe w Zatoce Meksykańskiej, sąd odwiesił jego decyzję z powodu protestu tracących pieniądze firm naftowych. Interesy najwyraźniej wzięły górę nad dobrem społecznym.


ETYMOLOGIA: łac. morari – odwlekać, odraczać.

Jeden komentarz na temat “MORATORIUM”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.