PRO BONO


ZNACZENIE: Działanie dla dobra publicznego.


UŻYCIE: Określenie w pełnej wersji brzmi „pro publico bono” (wym. pro publiko bono, akcent na „u”); oznacza działania służące dobru społecznemu oferowane bezpłatnie przez firmy, organizacje czy pojedyncze osoby.  Najczęściej działania pro bono dotyczą firm prawniczych, konsultingowych czy marketingowych, które z rozmaitych przyczyn część swojej pracy, np. dla biednej mniejszości społecznej, wykonują nieodpłatnie. Powody dla takiej działalności są rozmaite – mogą wynikać z dobroci serca lub mieć ukryty cel promocyjny, w postaci wzmocnienia pozytywnego wizerunku marki. Działania pro bono różnią się od wolontariatu tym, że wykonujące je osoby są profesjonalistami w swoich dziedzinach.


PRZYKŁAD: Nasza firma zdecydowała się na działania pro bono na rzecz jednego z domów dziecka. I nie chodziło tu o promocję marki, a o prawdziwe współczucie – dyrektor zarządzający jako dziecko mieszkał w podobnej instytucji i stąd jego wewnętrzna potrzeba niesienia pomocy osobom w podobnej sytuacji.


ETYMOLOGIA: łac. pro publico bono – znaczenie jak wyżej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.