KONTAMINACJA


ZNACZENIE: Zjawisko językowe polegające na łączeniu dwóch lub więcej wyrazów w jeden nowy; przykładem może być „brunch” powstały z połączenia wyrazów „breakfast” + „lancz” (lunch) czy „smog” – „smoke” (dym) + „fog” (mgła).


UŻYCIE: Kontaminacja w znaczeniu językotwórczym jest inaczej nazywana portmanteau [portmanto]. Kontaminacja jest jednak także określeniem stosowanym w ekologii i oznacza zanieczyszczenie czegoś (np. terenu) substancją trującą, promieniotwórczą lub drobnoustrojami chorobotwórczymi.


PRZYKŁAD: W Indiach kontaminacja środowiska w miastach osiąga bardzo wysokie wskaźniki, nie przeszkadza to jednak mieszkańcom na tworzenie hitów kinowych spod szyldu Bollywood – kontaminacji wyrazów Hollywood i Bombaj.


ETYMOLOGIA: łac. contaminare – zetknąć, zbrukać, zarazić.

Jeden komentarz na temat “KONTAMINACJA”

  1. Przykładowo,większość ludzi robi błąd w zdaniu.,,W każdym bądź razie”.Prawidłowo,,W każdym razie”To kontaminacja dwóch wyrażeń,,W każdym razie i bądź co bądź”,ale ta kontaminacja nie jest dozwolona.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.