AGNOSTYK


ZNACZENIE: Zwolennik agnostycyzmu, poglądu filozoficznego, według którego niemożliwe jest poznanie świata i rządzących nim praw.


UŻYCIE: Wbrew popularnemu stawianiu znaku równości między agnostycyzmem a ateizmem (brakiem wiary w boga), nie są to synonimy. Rozróżnia się agnostycyzm religijny (gdy ktoś twierdzi, że mimo że nie wie, czy bóg istnieje nadal w niego wierzy), jak również ateizm agnostyczny (analogicznie, z powodu niemożności dowiedzenia, że bóg istnieje, dana osoba w niego nie wierzy). Pojęcie agnostycyzmu, jako opozycję dla gnostycyzmu (wyzwolenie i zbawienie poprzez bezpośredni kontakt z boskością) wprowadził w 1871 r. Thomas Henry Huxley.


PRZYKŁAD: Jak bardzo religijni są Polacy? Można sprawdzić w statystykach lub zajrzeć tutaj – internetowa lista pozwala chętnym określić się jako ateista lub agnostyk. Na deklarację zdecydowało się dotychczas ponad 17 tys. osób.


ETYMOLOGIA: gr. ágnōstos – nieznany, niepoznawalny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.