BOJKOT


ZNACZENIE: Zmowa przeciwko osobie, organizacji, państwu mająca na celu wywarcie nacisku lub wyrażenie protestu.


UŻYCIE: Bojkot ekonomiczny oznaczać będzie zerwanie stosunków handlowych z danym krajem czy firmą; bojkot towarzyski – niezapraszanie bojkotowanej osoby na spotkania, imprezy etc.; bojkot zawodowy z kolei może przejawiać się rozpoczęciem strajku czy odmową zatrudnienia. Powodem bojkotu może być niezgadzanie się z polityką danego rządu, poglądami konkretnej osoby czy zachowaniem potencjalnego klienta/pracownika.


PRZYKŁAD: Jeden z bardziej znanych sportowych bojkotów miał miejsce podczas olimpiady w Montrealu w 1976 r. Nowozelandzka drużyna rugby zignorowała utrzymywanie w izolacji aparthaidowskiej drużyny RPA i rozegrała z nią mecz. W konsekwencji zawody zbojkotowało prawie trzydzieści afrykańskich drużyn rugby.


ETYMOLOGIA: Charles Boycott był angielskim zarządcą majątku w hrabstwie Mayo w Irlandii. W 1880 r. zdecydował się na podwyżkę czynszu dzierżawcom, którzy nie godząc się na nowe ceny zbuntowali się przeciwko Boycottowi i postanowili nie obsługiwać go w swoich sklepach. Od ich zachowania i nazwiska nielubianego zarządcy powstało właśnie określenie bojkot.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.