ZNACZENIE: Inaczej „oraz reszta; i pozostali”.
UŻYCIE: Skrót et al. najczęściej stosowany jest przy wymienianiu autorów publikacji lub badań. Używa się go, gdy osób zaangażowanych w daną pracę jest na tyle dużo (najczęściej więcej niż trzy), że ich wymienianie byłoby niewygodne i niepraktyczne. Podając autorów wymienia się więc jedynie pierwszego lub najważniejszego, a nazwiska innych zastępuje się pisanym kursywą et al.
PRZYKŁAD: Szukam książki: „Zarządzanie marketingowe małym i średnim przedsiębiorstwem”, L. Grabowski et al. Czy ktoś ma ją w swojej biblioteczce?
ETYMOLOGIA: łac. et al. to skrót od et alii (rodz. męski, l.mn.), et aliae (rodz. żeński, l.mn.) lub et alia (rodz. nijaki, l.mn.); znaczenie: „i inni; oraz pozostali”.
Warto zwrócić uwagę, że istnieje jest zgrabniejszy (moim zdaniem) i krótszy — a przede wszystkim polski — skrót o dokładnie takim samym znaczeniu: „i in.”. Stosowanie „et al.” w polskojęzycznych tekstach może więc być uznane za niepotrzebny makaronizm w nie najlepszym stylu.
PolubieniePolubienie
znajomość skrótu przydaje się jednak podczas czytania anglojęzycznej literatury – tak też trafiłam tutaj, aby dowiedzieć się co on oznacza 🙂
PolubieniePolubienie
i mam nadzieję, że będziesz wpadać regularnie:)
PolubieniePolubienie
W opisie nie podano, że skrót „et al.” dotyczy pisowni w języku angielskim, co spowodowało powstanie uwagi divide. Oczywiście, w języku polskim używamy tylko i wyłącznie formy „i in.”
PolubieniePolubienie