ETIOLOGIA VS ETNOLOGIA


POPRAWNIE: Etiologia to nauka badająca przyczyny zjawisk i faktów. Szczególnie popularne jest jej zastosowanie w medycynie (badanie przyczyn chorób), historii (przyczyny występowania zdarzeń) i prawie (przyczyny przestępczości). Etnologia z kolei to jedna z dyscyplin wchodzących w skład antropologii – nauki o człowieku i jego kulturze. Etnologia bada obyczaje, kulturę materialną i duchową różnych ludów – mogą to być Aborygeni w dalekiej Australii, ale też Łemkowie na ziemiach polskich. Etnologia jest nauką, której przedmiotem badań jest człowiek jako społeczny twórca kultury.


BŁĘDNIE: Stosowanie określeń wymiennie lub na odwrót. Wyrazów nie należy również mylić z podobnie brzmiącą enologią – nauką o winie.


DLACZEGO TAK?: Etiologia pochodzi od greckich wyrazów aitía – przyczyna + lógos – słowo, nauka; etnologia również ma swoje źródła w grece: éthnos to tłum, lud, rasa, plemię, naród lub klasa ludzi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.