INFUŁA


ZNACZENIE: Inaczej mitra, nakrycie głowy noszone przez biskupów, także przez biskupa Mikołaja z Miry, którego święto obchodzone jest dziś – 6 grudnia.


UŻYCIE: Święty Mikołaj urodził się ok. roku 270 a zmarł w 345 lub 352 r., był biskupem miasta Mira w dzisiejszej Turcji. Według jednej z legend, bogaty biskup Mikołaj dowiedział się, że człowiek, który popadł w biedę, zdecydował się w desperacji sprzedać swoje córki do domu publicznego. By je przed tym uchronić, Mikołaj w nocy zakradł się na dach domu rodziny i wrzucił przez komin sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one do trzewików, jakie dziewczyny położyły przy kominie, by wyschły i stąd tradycja nocnego wkładania prezentów mikołajkowych w buty i skarpety. Dzięki darowi biskupa Mikołaja dziewczyny nie musiały zostać sprzedane. Pierwotnie postać św. Mikołaja ubrana była w strój koloru zielonego, jednak na początku XX w. spopularyzowano obecny wizerunek Mikołaja – m.in. pod wpływem wizerunku postaci, jaki na potrzeby marki stworzyła coca-cola.


PRZYKŁAD: Św. Mikołaj jest patronem wytwórców guzików, jeńców, gorzelników, piwowarów, uczonych, studentów, ale także złodziei i morderców – jak widać każdy chce być pod opieką tego dobrotliwego staruszka w infule.


ETYMOLOGIA: łac. infula – biało-czerwona przepaska wełniana noszona w starożytnym Rzymie jako znak wyświęcenia kapłańskiego albo nietykalności.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.