NOBEL


ZNACZENIE: Nagroda Nobla to prestiżowe wyróżnienie przyznawane od 1901 r. w następujących dziedzinach: fizyka, chemia, fizjologia lub medycyna, literatura, pokój; od 1968 r. nagroda przyznawana jest również w dziedzinie ekonomii.


UŻYCIE: Noblistów-Polaków jest jedynie czterech: Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa oraz Wisława Szymborska. Gdy jednak wliczyć osoby, które w momencie przyznania nagrody nie miały obywatelstwa polskiego, jednak same uważały się za Polaków, grono laureatów powiększa się o 5 osób: dwukrotnie Maria Curie-Skłodowska, Henryk Sienkiewicz, Andrew Schally, Józef Rotblat oraz Leonid Hurwicz. Do dziś Curie-Skłodowska jest jedyną kobietą w historii przyznawania nagrody wyróżnioną dwukrotnie. Charakterystyczne, że Nagrody Nobla nie mogą być przyznawane pośmiertnie, dlatego nie dostał jej nigdy Mahatma Gandhi, który miał ją otrzymać w roku, gdy go zamordowano (1948).


PRZYKŁAD: Dziś wręczenie Pokojowej Nagrody Nobla – niestety na uroczystości nie pojawi się jej laureaut, chiński dysydent Liu Xiaobo, ponieważ odbywa karę więzienia.


ETYMOLOGIA: Nagroda Nobla została ustanowiona zgodnie z wolą jej fundatora, Szweda Alfreda Nobla – wynalazcy dynamitu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.