CSR


ZNACZENIE: Wym. [si es ar]; akronim Corporate Social Responsibility – społeczna odpowiedzialność biznesu, jego etyczny wymiar.


UŻYCIE: CSR to koncepcja biznesowa, według której firmy dobrowolnie uwzględniają w swoich działaniach interesy lokalnych społeczności, środowiska naturalnego czy innych grup/obszarów. Założeniem CSR jest wzbogacenie strategii biznesowej firmy o działania, które mają nie tylko przełożyć się na jej sukces finansowy, ale również mieć pozytywny wpływ na otoczenie. Z reguły jest to stosunkowo niewielka część biznesu, jednak jeśli w działalność CSR zaangażuje się dużo podmiotów, może to wyraźnie poprawić jakość życia lokalnych społeczności, wpłynąć na zmianę zwyczajów w kwestii ochrony środowiska, pomóc najbardziej potrzebującym etc. Niezbędną cechą działań CSR jest fakt, że są one przez firmę prowadzone dobrowolnie, tzn. nie są wynikiem konieczności dostosowania się np. do obowiązujących wymogów prawnych. Działania CSR mogą przyjmować formę finansowego wspierania lokalnego domu dziecka, sadzenia drzew, recyklingu czy budowy ścieżek rowerowych.


PRZYKŁAD: Jedną z bardziej znanych niedawno zakończonych akcji CSR na polskim rynku jest inicjatywa pomocy psom ze schroniska prowadzona przez portal Szerlok. A u waszych pracodawców jak z CSRem?


ETYMOLOGIA: ang. CSR – Corporate Social Responsibility – znaczenie jak wyżej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.