MACH


ZNACZENIE: Miara określania prędkości obiektów poruszających się blisko prędkości dźwięku, np. samolotów.


UŻYCIE: Mach to inaczej liczba wyrażająca prędkość obiektu wobec prędkości dźwięku, a wzór na jego obliczenie jest następujący: M=V/a; gdzie M – Mach, V – prędkość, a – prędkość dźwięku. Przyjmuje się, że prędkość dźwięku wynosi 340 m/s (1225 km/h). Machów używa się do określania prędkości obiektów poruszających się w powietrzu, ale też w płynach. Prawidłowo mówi się „Mach jeden”, a nie „jeden Mach”. Kolokwialnie mach to także jedno zaciągnięcie się papierosem, stąd od osoby starającej się rzucić palenie, ale niemogącej oprzeć się pokusie palenia można usłyszeć: „daj macha, tylko jednego, więcej palić nie będę”.


PRZYKŁAD: Daleko szukać nie trzeba – w polskiej armii latają samoloty MiG-29, które rozwijają prędkość powyżej 2 Machów.


ETYMOLOGIA: Ernst Mach – austriacki fizyk zajmujący się tematyką mechaniki.

4 myśli na temat “MACH”

    1. zawsze byłam lepsza z przedmiotów humanistycznych:), nie mniej myślę, że dla wiekszości z nas intuicyjnie powietrze jest czymś innym niż woda, a samolot niż łódź podwodna, więc w tym wpisie zostawiłabym jak jest

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.