ZNACZENIE: Miara określania prędkości obiektów poruszających się blisko prędkości dźwięku, np. samolotów.
UŻYCIE: Mach to inaczej liczba wyrażająca prędkość obiektu wobec prędkości dźwięku, a wzór na jego obliczenie jest następujący: M=V/a; gdzie M – Mach, V – prędkość, a – prędkość dźwięku. Przyjmuje się, że prędkość dźwięku wynosi 340 m/s (1225 km/h). Machów używa się do określania prędkości obiektów poruszających się w powietrzu, ale też w płynach. Prawidłowo mówi się „Mach jeden”, a nie „jeden Mach”. Kolokwialnie mach to także jedno zaciągnięcie się papierosem, stąd od osoby starającej się rzucić palenie, ale niemogącej oprzeć się pokusie palenia można usłyszeć: „daj macha, tylko jednego, więcej palić nie będę”.
PRZYKŁAD: Daleko szukać nie trzeba – w polskiej armii latają samoloty MiG-29, które rozwijają prędkość powyżej 2 Machów.
ETYMOLOGIA: Ernst Mach – austriacki fizyk zajmujący się tematyką mechaniki.
Jeśli można jeszcze dorzucić jakieś słowa, oprócz dawno wspomnianego apoftegmatu, to proponuję opisać: konduita i didaskalia. 😉
Pozdrawiam, Dr
PolubieniePolubienie
Idealne wstrzelenie się – didaskalia będą dziś, że uchylę rąbka tajemnicy;) konduita dopisane do listy. dziękuję i zachęcam do sugerowania więcej:)
PolubieniePolubienie
„poruszających się w powietrzu, ale też w płynach”
Powietrze to też jest płyn (zgodnie z nomenklaturą fizyczną).
PolubieniePolubienie
zawsze byłam lepsza z przedmiotów humanistycznych:), nie mniej myślę, że dla wiekszości z nas intuicyjnie powietrze jest czymś innym niż woda, a samolot niż łódź podwodna, więc w tym wpisie zostawiłabym jak jest
PolubieniePolubienie