TOKAJ


ZNACZENIE: Najbardziej znane słodkie wino węgierskie.


UŻYCIE: To likierowe wino nazwane zostało przez Voltaire’a królem win i winem królów, a opiewali je i Cromwell, i Erazm z Rotterdamu. Z kolei Mefisto w Fauście proponuje swoim gościom właśnie wino z Tokaju. Podstawą tokajów jest szczep winogron Furmint, z którego produkuje się m.in. najbardziej znany deserowy Tokaj Aszu. Powstaje on poprzez dodanie do 136 litrów podstawowego, młodego wina, 3 do 6 cebrzyków gęstego soku, powstałego z miazgi powstałej ze zgniecionych, najbardziej dojrzałych, wyselekcjonowanych, winogron dotkniętych szlachetną pleśnią.


PRZYKŁAD: Mimo że Słowo dnia nie wyjeżdża na długi weekend do Tokaju, to jednak będzie daleko, dlatego następne słówko pojawi się w poniedziałek. A aby wypić zdrowie za otwarte umysły subskrybentów z przyjemnością się na Tokaj skusi.


ETYMOLOGIA: Wino Tokaj swoją nazwę zawdzięcza regionowi, w którym jest produkowane. Region z kolei zaczerpnął z nazwy miasteczka, które leży u stóp 515 m, góry Tokaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.