WARIOGRAF


ZNACZENIE: Inaczej wykrywacz kłamstw.


UŻYCIE: Wariograf notuje zmiany pulsu, oddychania, ciśnienia krwi badanego, a badanie opiera się na domniemaniu, że aktowi kłamstwa towarzyszą określone zmiany fizjologiczne. Na ciele badanego umieszczane są czujniki, a zmiany fizjologiczne zapisywane są na papierowej taśmie przez specjalne pisaki. Najcześciej polega na zadawaniu pytań, na które badany odpowiada „tak” lub „nie”. Zadawane są trzy rodzaje pytań: obojętne, kontrolne i krytyczne. Pierwsze nie mają związku z osobą badaną, np. „czy dzisiaj pada deszcz?”. Drugie mogą stanowić pytania z serii „czy nazywa się Pan…”, ostatnia grupa to pytania stanowiące meritum badania.


PRZYKŁAD: Niczym Bena Stillera w „Poznaj mojego tatę”, żona poddała go badaniu wariografem – okazał się całkowicie niewinny. Lub potrafił doskonale ukrywać emocje.


ETYMOLOGIA: łac. varius – różny, rozmaity. Po raz pierwszy wariografu użył w 1935 r. detektyw, a jednocześnie wynalazca maszyny, Leonard Keeler.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.