APROKSYMACJA


ZNACZENIE: Inaczej przybliżenie, zaokrąglenie.


UŻYCIE: W rozumowaniu matematycznym, aproksymacja to przybliżanie, zastępowanie we wzorach jakichś wielkości innymi, prostszymi, dogodniejszymi.


PRZYKŁAD: Była kompletną nogą z matematyki, dlatego gdy brali kredyt na mieszkanie, nie chciała nic słyszeć o skomplikowanych wyliczeniach, nawet aproksymacja ją przerastała.


ETYMOLOGIA: łac. approximare – przybliżać.

2 myśli na temat “APROKSYMACJA”

  1. Z ciekawostek: są różne sposoby potocznie zwanego przybliżania wartości funkcji. Interpolacja pozwala nam na zgadywanie wartości funkcji w tym przedziale, w którym mamy dane. Na przykład dla wartości 1, 2, …, 4, 5 możemy interpolować wartość 3 w miejsce kropek.
    A ekstrapolacja polega na zgadywaniu wartości funkcji poza przedziałem, z którego mamy dane. Na przykład dla wartości: 2, 4, 6, 8, … możemy ekstrapolować wartość 10 w miejsce kropek. 🙂

    Aproksymacja z kolei to – tak jak napisano w artykule – przybliżanie wszystkich wartości wartościami uproszczonymi. Na przykład ciąg 1,02; 2,01; 3,02; 4,05; … możemy aproksymować ciągiem 1, 2, 3, 4, …

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.