INICJAŁ VS. MONOGRAM


POPRAWNIE: Inicjał to litera rozpoczynająca rozdział lub wydzielone części tekstu, która z całości wyróżnia się wielkością, kształtem, kolorem lub ozdobami. W liczbie mnogiej inicjały to pierwsze litery imienia i nazwiska. Monogram to z kolei znak powstały z ozdobnego powiązania dwu lub kilku liter, używany jako podpis, sygnatura albo ornament (nie ogranicza się jedynie do imienia i nazwiska, mowa jest także o monogramach np. firmy). Monogram jest graficzną formą inicjałów.


BŁĘDNIE: Zasadniczo inicjały należy zapisywać wielkimi literami z kropkami. W zapisie imion złożonych wskazane jest zachować łącznik i postawić kropki po skrótach imion, np. J.-P. Inicjały małżonków podaje się zaczynając od imienia kobiety. Między inicjałami nie należy stawiać spacji.


DLACZEGO TAK?: Monogram wyrósł z potrzeby oznaczenia przedmiotów inicjałami właściciela i miał przede wszystkim znaczenie funkcjonalne. Oznaczać inicjałami i/lub monogramem można praktycznie wszystko: od bielizny, koszulę, przez kalendarz, na meblach kończąc.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.