GRYWALIZACJA


ZNACZENIE: Zjawisko socjologiczne polegające na Wykorzystywaniu metod znanych z gier do modyfikowania zachowań ludzi w sytuacjach niebędących grami.


UŻYCIE: Najczęściej wykorzystuje się techniki znane z gier fabularnych i komputerowych. Założeniem grywalizacji jest bazowanie na przyjemności, jaka płynie z pokonywania kolejnych etapów, rywalizacji, współpracy itp., co pozwala na zaangażowanie ludzi do zajęć, które są zgodne z oczekiwaniami autora projektu, nawet jeśli standardowo są one uważane za nudne lub rutynowe. Inaczej gryfikacja.


PRZYKŁAD: Grywalizację stosuje się w wielu dziedzinach, np. w technikach marketingowych, systemach motywacyjnych dla pracowników, edukacji czy programach rządowych.


ETYMOLOGIA: ang. gamification – znaczenie jak wyżej.

5 myśli na temat “GRYWALIZACJA”

 1. Jeśli o słowie mowa to bardziej poprawna (ale mniej popularna) jest nazwa gryfikacja (dokładne tłumaczenie angielskiego odpowiednika gamification). Grywalizacja składa się z 3 członów gry + wali (???) + zacja (czyli bardziej poprawny byłoby nazwanie zjawiska gryzacja.

  Polubienie

  1. Rzeczywiście angielski odpowiednik jest zręczniejszy. W „gamification” nie ma mowy o tym, że chodzi o rywalizację. Jest to jakby dorozumiane. Skoro istotą gry (choć od Wittgensteina wiemy, że o to można się spierać) jest rywalizacja, to wprowadzenie elementów gry do rutynowych zadań w celach motywacyjnych siłą rzeczy sprowadza się do wprowadzenia elementów rywalizacji. „Grywalizacja” jest więc „pleonazmiczna”, bo mówi i o wprowadzeniu elementów i gry (czyli rywalizacji) i rywalizacji.

   Polubienie

   1. Problem polega jeszcze na tym, że rywalizacja nie jest jedynym, i często nie jest najważniejszym elementem gry (w zależności od scenariusza i zasad może to być np. współpraca), zatem nazwa Grywalizacja „faworyzuje” ten jeden element.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.