ZNACZENIE: Zjawisko socjologiczne polegające na Wykorzystywaniu metod znanych z gier do modyfikowania zachowań ludzi w sytuacjach niebędących grami.
UŻYCIE: Najczęściej wykorzystuje się techniki znane z gier fabularnych i komputerowych. Założeniem grywalizacji jest bazowanie na przyjemności, jaka płynie z pokonywania kolejnych etapów, rywalizacji, współpracy itp., co pozwala na zaangażowanie ludzi do zajęć, które są zgodne z oczekiwaniami autora projektu, nawet jeśli standardowo są one uważane za nudne lub rutynowe. Inaczej gryfikacja.
PRZYKŁAD: Grywalizację stosuje się w wielu dziedzinach, np. w technikach marketingowych, systemach motywacyjnych dla pracowników, edukacji czy programach rządowych.
ETYMOLOGIA: ang. gamification – znaczenie jak wyżej.
Może to nadmiar lektury Tkaczyka, ale w pierwszej chwili pomyślałem, że to wpis sponsorowany;)
PolubieniePolubienie
absolutnie nie:)
PolubieniePolubienie
Jeśli o słowie mowa to bardziej poprawna (ale mniej popularna) jest nazwa gryfikacja (dokładne tłumaczenie angielskiego odpowiednika gamification). Grywalizacja składa się z 3 członów gry + wali (???) + zacja (czyli bardziej poprawny byłoby nazwanie zjawiska gryzacja.
PolubieniePolubienie
Rzeczywiście angielski odpowiednik jest zręczniejszy. W „gamification” nie ma mowy o tym, że chodzi o rywalizację. Jest to jakby dorozumiane. Skoro istotą gry (choć od Wittgensteina wiemy, że o to można się spierać) jest rywalizacja, to wprowadzenie elementów gry do rutynowych zadań w celach motywacyjnych siłą rzeczy sprowadza się do wprowadzenia elementów rywalizacji. „Grywalizacja” jest więc „pleonazmiczna”, bo mówi i o wprowadzeniu elementów i gry (czyli rywalizacji) i rywalizacji.
PolubieniePolubienie
Problem polega jeszcze na tym, że rywalizacja nie jest jedynym, i często nie jest najważniejszym elementem gry (w zależności od scenariusza i zasad może to być np. współpraca), zatem nazwa Grywalizacja „faworyzuje” ten jeden element.
PolubieniePolubienie