JEU D’ESPRIT


ZNACZENIE: Wym. [żö despri], akcent na ‚i’; rozrywka umysłowa.


UŻYCIE: Jeu d’esprit to zabawa lub gra wymagająca od gracza inteligencji i pomysłowości. Może też odnosić się do bystrego komentarza, uwagi. W liczbie mnogiej jeux d’esprit.


PRZYKŁAD: A tutaj kilka przykladów jeux d’esprit, dla tych co się nudzą w pracy.


ETYMOLOGIA: fr. jeu d’esprit – znaczenie jak wyżej.

6 myśli na temat “JEU D’ESPRIT”

      1. Zgadzam się, ale w takim razie dlaczego zakładacie, że każdy wie jak wymawia się „ö” ? Jeśli już używać „dziwnych” znaków to tak jak faktycznie to powinno być, albo w całości polskimi znakami.

        Polubienie

  1. Chyba jednak nie po to tworzycie jakieś hasło, żeby ludzie musieli sobie je „guglować”. A skoro już jest napisane „wymowa” i ujęta jest w [ ] to używa się poprawnego zapisu fonetycznego. Jeżeli zamysł był taki aby oddać przybliżoną polską wymowę to używa sie / / – slashów. Tak, wiem, że dla większości ludzi to nie ma żadnego znaczenia, ale osoba która coś takiego stosuje powinna rozróżniać takie rzeczy. Ktoś to zapamieta i będzie błędnie powielał. I nie jest to kwestia studiów filologicznych bo na fil. obcej takich podziałów się nie omawia.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.