SPOLEGLIWY VS. ULEGŁY


POPRAWNIE: Spolegliwy to inaczej godny zaufania, pewny, na którego można liczyć. Uległy z kolei to inaczej poddany, posłuszny, dający sobą kierować.


BŁĘDNIE: Stosowanie wyrazów wymiennie lub na odwrót. Mimo że coraz częściej spotyka się użycie słowa spolegliwy w znaczeniu ‚taki, który łatwo ustępuje; uległy, potulny’ wciąż jest to uznawane za błąd językowy. I bardzo dobrze.


DLACZEGO TAK?: Przymiotnik spolegliwy pochodzi od czeskiego spolehlivý, który podobnie jak w polskim, również oznacza kogoś, na kim można polegać.

3 myśli na temat “SPOLEGLIWY VS. ULEGŁY”

  1. Hmm, sam zawsze rozumiałem ten termin jak synonim słowa „uległy”, czyli że niepoprawnie wg notki na blogu. Ale w społeczeństwie nie spotkałem się dotąd z definicją na pozór „poprawną”. Szperając w sieci zauważyłem też, że wiele słowników i językoznawców jak najbardziej uznaje znaczenie „uległy”, tyle że jako potoczne. Wszak język się zmienia i jeżeli znacząca większość używa go w określony sposób, to chyba należy takie użycie uznać.

    Trochę pokręcone to… To jak to jest naprawdę z tą spolegliwością? 🙂

    Polubienie

    1. Odpowiem tak: spory trwają nieustannie, jednak osobiście jestem przeciwna coraz częstszemu braniu góry przez uzus kosztem normy. Prof. Bralczyk jest przeciw spolegliwemu=uległemu (zresztą kilka innych mądrych głów również), a ja za nim murem. Ale jak kto chce;)

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.