SZPAROWANIE


ZNACZENIE: Oddzieleniu tematu zdjecia od tła (patrz zdjęcie poniżej, za maxlin.opatow.net).


UŻYCIE: Szparowanie to określenie stosowane w grafice polegające na wydzieleniu jakiegoś obiektu ze zdjęcia i osadzenia go w innym obrazie. Nazywa się je także izolowaniem lub wydzielaniem. Szparowanie wykorzystuje sie do obróbki kolorystycznej wybranych obszarów, tworzenia fotomontaży, transformacji kształtu, etc.


PRZYKŁAD: Szparowanie najczęściej przeprowadza się przy użyciu komputerowego programu do obróbki zdjęć np. Photoshopa, tutaj skrócony kurs, jak to robić.


ETYMOLOGIA: Etymologia słowa nie jest jasna. Niektórzy wywodzą wyraz z czasów fotografii reprodukcyjnej, kiedy trzeba było zacząć od cienkiej linii wykonywanej nożykiem (skrobakiem) i to właśnie była szpara. Ta część pracy była wykonywana przez doświadczonego rysownika retuszera, po zrobieniu szpary pracę kończył rysownik praktykant. Inni wywodzą wyraz szparowanie z likwidacji/retuszu nieuniknionej szpary w kliszach przy fotomontażu wykonywanym ręcznie.

2 myśli na temat “SZPAROWANIE”

  1. W poligrafii to, co teraz w fotografii albo montażu fotograficznym nazywa się „szparowaniem”, nazywano „otrawianiem”. Wydaje mi się, że mimo zmiany techniki druku, nie zmieniła się ta terminologia, tak jak pozostały obowiązujące normy poligraficzne. A więc usuwanie tła przez fotografa będzie „szparowaniem”, a usuwanie tła w programie przygotowującym plik produkcyjny do druku — „otrawianiem”, chociaż faktycznie nie trawi się jak dawniej płyt chemigraficznych.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.