FLEXICURITY


ZNACZENIE: Wym. [fleksikiuriti]; socjalny model zatrudnienia oparty na łatwym procesie zatrudniania oraz zwalniania pracowników przez pracodawcę, a także wysokich zabezpieczeniach socjalnych dla bezrobotnych.


UŻYCIE: Jak podkreślają zwolennicy flexicurity, jego główne zalety to: płynne zmiany w życiu zawodowym, łatwe podjęcie pracy po długotrwałym okresie bezrobocia, pewność zatrudnienia, dzięki podnoszonym kwalifikacjom oraz zagwarantowanie dochodu pracownikowi w okresie przed podjęciem zatrudnienia (po stronie pracowników). Po stornie pracodawcy wymieniane są z kolei: możliwość dostosowania działalności przedsiębiorstwa do specyficznych cech i potrzeb klientów, elastyczne formy zatrudnienia czy obniżenie kosztów zatrudnienia. Model flexicurity po raz pierwszy wprowadzono w Danii w 1990 r.


PRZYKŁAD: W Polsce flexicurity działa na razie połowicznie: pracodawcy wymuszają dużą elastyczność jeśli chodzi o formy zatrudnienia, brakuje jednak poczucia bezpieczeństwa po stronie pracowników.


ETYMOLOGIA: Termin pochodzi od angielskich słów flexibility – elastyczność + security – bezpieczeństwo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.