PREKARIAT


ZNACZENIE: Kategoria społeczna charakterystyczna dla późnego kapitalizmu.


UŻYCIE: Prekariat to stan braku pewności, stałości i stabilności, to chroniczna niemożliwość przewidzenia przyszłości i nieustanny lęk, że przyniesie ona tylko pogorszenie obecnej sytuacji, głównie zawodowej. Prekariusze to osoby zatrudnione na podstawie elastycznych form zatrudnienia, które obniżają poziom jakości ich życia. Najczęściej termin ten odnosi się do młodych, wykształconych ludzi, którzy ze względu na sytuację makroekonomiczną na świecie mają problem ze znalezieniem stabilnej pracy z wynagrodzeniem adekwatnym do ich umiejętności.


PRZYKŁAD: Właśnie kończył drugi kierunek studiów na prestiżowym uniwersytecie. Mimo to wiedział, że ma spore szanse na zasilenie grupy prekariuszy.


ETYMOLOGIA: Neologizm powstały z połączenia ang. precarious – niepewny z ze słowem proletariat. Za twórcę pojęcia uznaje się Guya Standinga, profesora Uniwersytetu w Bath.

2 myśli na temat “PREKARIAT”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.