MANTYKA


ZNACZENIE: Inaczej nudziarz.


UŻYCIE: Mantyka to synonim zrzędy, tetryka. Z kolei akcentując na pierwsze ‚a’, wyraz zmienia znaczenie na wróżbiarstwo, sztukę przepowiadania przyszłości.


PRZYKŁAD: Straszna z niego mantyka, zmienia się jednak nie do poznania, gdy zaczyna mówić o swojej pasji, jaką jest mantyka.


ETYMOLOGIA: łac. mantica – worek, sakwa; gr. mantikē – znaczenie jak drugie opisane powyżej.

2 myśli na temat “MANTYKA”

  1. Co do zasady, to w j. polskim nie występuje akcent, od którego zależy znaczenie wyrazu. Tak jak ma to miejsce np. w j. rosyjskim (słynne ‚ja piszú’ – czyli piszę oraz ‚ja píszu’ – czyli sikam……znacząca różnica).
    W języku polskim o znaczeniu wyrazu decyduje kontekst lub odmiana.
    Tak też jest w przypadku ‚mantyki’. Sądzę, że nie ma znaczenia jak zaakcentujemy ten wyraz w przytoczonym zdaniu to zawsze znaczenia będą łatwe do odczytania z kontekstu…

    Polubienie

  2. Co do zasady w języku polskim nie występuje akcent, który ma wpływ na znaczenie wyrazów (tak jest np. w rosyjskim). U nas o znaczeniu decyduje przede wszystkim kontekst. Zatem powyższy PRZYKŁAD można wypowiedzieć w dowolny sposób, a i tak nie będzie wątpliwości, co do znaczenia….

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.