KOH-I-NOOR


ZNACZENIE: Wym. [koinur], akcent na ‚u’; rzecz uważana za najlepszą w swoim rodzaju.


UŻYCIE: Koh-i-noor to synonim czegoś niezmiernie cennego. Określenie pochodzi od nazwy własnej jednego z największych znanych diamentów na świecie. Pochodzi on z Indii i waży 105 karatów, czyli 21,6 g. Diament został zagarnięty przez Wielką Brytanię w 1849 r. w czasie aneksji Pendżabu. Obecnie znajduje się w koronie brytyjskiej królowej matki i zdobi przód krzyża nad obręczą tego insygnium (patrz zdjęcie).


PRZYKŁAD: Słowo dnia jutro wychodzi za mąż! I nie potrzebuje koh-i-noora, żeby być najszczęśliwszą na świecie:). Zaraz potem udaje się w podróż poślubną, więc przez najbliższe dwa tygodnie pojawiające się słówka będą powtórkami. Do zobaczenia w październiku!


ETYMOLOGIA: pers. kōh-i-nūr – góra światła.

19 myśli na temat “KOH-I-NOOR”

 1. a:hover { color: red; } a { text-decoration: none; color: #0088cc; } a.primaryactionlink:link, a.primaryactionlink:visited { background-color: #2585B2; color: #fff; } a.primaryactionlink:hover, a.primaryactionlink:active { background-color: #11729E !important; color: #fff !important; }

  /* @media only screen and (max-device-width: 480px) { .post { min-width: 700px !important; } } */ WordPress.com

  blockquote {padding-left: 1ex; margin: 0px 0px 0px 0.8ex; border-left: #cccccc 1px solid;} p {margin: 0px;padding: 0px;} Wprawdzie si nie znamy, ale pozwol sobie yczy  wszystkiego dobrego….;))) udanego wypoczynku przy boku ukochanego…. Lidia       Dnia 14-09-2012 o godz. 14:00 „Sowo dnia” napisa(a): WordPress.com

  slowodnia posted: ” ZNACZENIE: Wym. [koinur], akcent na ‚u’; rzecz uwaana za najlepsz w swoim rodzaju. UYCIE: Koh-i-noor to synonim czego niezmiernie cennego. Okrelenie pochodzi od nazwy wasnej jednego z najwikszych znanych diamentów na wiecie. Pochod”

  Polubienie

 2. Droga Słowodnio,

  jesteś piękna, inspirujaca i radująca na codzień, niech Cie nowy stan nie odmienia 🙂
  z serca: wszystkiego najlepszego na nowej drodze. 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.