ZNACZENIE: Sytuacja, w której przypadkowo dokonuje się szczęśliwego odkrycia.
UŻYCIE: Serendyptość, inaczej serendypia, to przede wszystkim sytuacja, gdy szczęśliwego odkrycia dokonało się szukając czegoś innego. O serendypii często mówi się w kontekście naukowym, jednak jest wielu badaczy, którzy mają obiekcje, by przyznawać się do przypadkowych odkryć.
PRZYKŁAD: Serendypność jest stosunkowo częsta w farmacji i chemii, właśnie przez przypadek została odkryta moc penicyliny. Podobnie przypadek sprawił, że viagra stała się lekiem na impotencję – pierwotnie badano ją pod kątem leczenia nadciśnienia.
ETYMOLOGIA: ang. serendipity – znaczenie jak wyżej. Określenie pochodzi od arabskiej nazwy Sri Lanki – Serendip, które zostało użyte przez hrabiego Walpole’a w XVIII w. w liście, po przeczytaniu przez niego bajek zatytułowanych „The Three Princes of Serendip”.
Aby na pewno Serendip? W języku arabskim nie ma litery „p”, która jest zastępowana literą „b”. (Batryk – Patryk, Bulanda – Polanda). Słowo Serendip nie jest arabskie, a perskie (bardzo duża różnica). Fakt, zostało przejęte z języka arabskiego (Sarandib), ale jeśli bawić się w szukania źródła to trzeba dotrzeć do sanskryckiego (ta wiedza już z Wikipedii) słowa „Suvarnadweepa”, które prawdopodobnie było pierwsze.
Pozdrawiam. 🙂
PolubieniePolubienie