POPRAWNIE: Adaptować to inaczej przekształcać, przerabiać, przystosowywać jakąś rzecz (np. pomieszczenie, pojazd) do innego użytku niż było dotychczas przeznaczone. Można więc zaadaptować strych na pracownię, czyli wyrzucić z niego wszystkie stare meble, kufry wypchane ubraniami, wysprzątać, pomalować, podłączyć oświetlenie i odtąd traktować jako dodatkowe pomieszczenie do pracy. Adaptacja w znaczeniu literackim to z kolei przystosowanie dzieła pisanego do wystawienia na scenie lub sfilmowania. Wreszcie adaptacja w rozumieniu biologii to przystosowanie się w wyniku rozwoju ewolucyjnego organizmów do warunków środowiska – adaptacją do rozrzedzonego powietrza mogą pochwalić się mieszkańcy boliwijskiego miasta La Paz – powierzchnia ich płuc jest większa, by ułatwić oddychanie na wysokości 3600 m.n.p.m. Adoptować z kolei to prawnie uznać cudze dziecko za własne; zaopiekować się. Adopcja jak wynika z prawa może dotyczyć jedynie osoby małoletniej, jednak gdy dotyczy ona dzieci, które ukończyły już 13 rok życia, aby móc dokonać adopcji niezbędna jest zgoda mającego być adoptowanym dziecka.
BŁĘDNIE: Stosowanie określeń wymiennie lub na odwrót.
DLACZEGO TAK?: oba słowa pochodzą z łaciny, adaptare znaczy przystosować, a adoptare – wybrać, adoptować.
„adapter” to tylko odtwarzacz winyli czy również przejściówka między wtyczkami (jack/DIN, EU/UK itp.)? pytam, gdyż spotkałem się też z określeniem „adaptor” ale SO go nie zna…
PolubieniePolubienie
nie spotkałam się dotychczas z adaptorem, więc w znaczeniu przejściówki obstawiam adapter
PolubieniePolubienie
Proszę tylko pamiętać, że w j. prawniczym nie stosuje się określenia adopcja, tylko „przysposobienie”…. Ale to tak tylko k woli zwracania uwagi na szczegóły
PolubieniePolubienie