ZNACZENIE: Zjawisko dopatrywania się znanych kształtów w przypadkowych szczegółach, przeważnie przy pełnej świadomości ich nierzeczywistego charakteru.
UŻYCIE: Znanymi przykładami pareidolii są: dopatrywanie się wizerunku diabła we włosach królowej Elżbiety II na portrecie znajdującym się na kanadyjskich banknotach jednodolarowych z 1954 roku oraz na kilku zdjęciach przedstawiających dym wydobywający się z płonącego budynku World Trade Center, a także dostrzeganie rzeźby twarzy w fotografii jednego z wypiętrzeń na Marsie. Częstym źródłem pareidolii jest obserwacja chmury, która dla oglądającego przypomina kształtem postacie ludzi, zwierząt. Zjawiskiem tym można tłumaczyć również niektóre rzekome objawienia, jak układ plam czy cieni na szybie, drzewie czy innym tle wydający się obrazem Matki Boskiej, Jezusa czy innych postaci religijnych. Tutaj kilka przykładów „ukrytych” twarzy.
PRZYKŁAD: Pareidolia może też dotyczyć zjawisk słuchowych – niektórzy odczytują tajne wiadomości, gdy puszczają nagrania głosu od tyłu.
ETYMOLOGIA: gr. para – zamiast + eidōlon – obraz, kształt.