WAKCYNOLOGIA


ZNACZENIE: Dziedzina medycyny zajmująca się szczepieniami ochronnymi.


UŻYCIE: Wakcynologia zajmuje się szczepieniami zarówno w fazie badań naukowych nad opracowaniem nowych szczepionek, jak i ich późniejszym stosowaniem. Jest nową gałęzią medycyny, która wyodrębniła się z chorób zakaźnych. Polskie Towarzystwo Wakcynologii powstało w 2001r. Pierwszą szczepionką była zastosowana w XVIII wieku szczepionka przeciwko ospie prawdziwej (czarnej ospie). Dużym krokiem w rozwoju wakcynologii było stworzenie przez Ludwika Pasteura szczepionki przeciwko wąglikowi (1881) i wściekliźnie (1885). Inne XIX-wieczne osiągnięcia wakcynologii to szczepionki przeciwko dżumie, cholerze i durowi brzusznemu. Prawdziwy rozkwit to wiek XX, m.in. szczepionka przeciwko gruźlicy, błonicy, krztuścowi czy tężcowi.


PRZYKŁAD: Jechała na wakacje do Amazonii. Nikt nie potrafił jej precyzyjnie powiedzieć na co powinna się zaszczepić, przed podróżą sama musiała więc zgłębić wiedzę z zakresu wakcynologii.


ETYMOLOGIA: łac. vaccinus – krowi; od pierwszej szczepionki przeciw ospie, w której zastosowano wirusy krowianki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.