LARP


ZNACZENIE: Odmiana gry fabularnej rozgrywana na żywo.


UŻYCIE: Określenia LARP często używa się zamiennie z nazwą gra terenowa. LARP-y są podobne do improwizowanej sztuki teatralnej. Reżyser i scenarzysta w jednej osobie, zwany Larpmasterem (funkcja analogiczna do Mistrza Gry w klasycznych odmianach RPG), jest jedyną osobą, która zna scenariusz w całości. Reszta uczestników (graczy) staje się aktorami – wciela się w swoje postacie i odgrywa przydzielone im role w tworzonej wspólnie historii. To, co mówią, jest traktowane jako wypowiedzi prowadzonych przez nich postaci, a to, co robią – jako akcje postaci. LARP-y bardzo często stanowią jedną z atrakcji konwentów fanów fantastyki, ale czasem stanowią samodzielne imprezy.


PRZYKŁAD: Tak bardzo wczuł się w przygotowania do LARP-u odgrywanego w konwencji średniowiecznej, że przez dwa tygodnie nie kąpał się i nie golił, jak mieli w zwyczaju rycerze w tamtych czasach.


ETYMOLOGIA: Akronim od angielskiego live action role-playing – znaczenie jak wyżej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.