SPUNERYZM


ZNACZENIE: Mimowolne przestawienie najczęściej początkowej głoski lub głosek z dwu lub więcej wyrazów, wywołujące z reguły efekt komiczny; pisane także spooneryzm.


UŻYCIE: Umyślne stwarzanie komicznych, często nieprzyzwoitych pomyłek językowych znane jest jako gra półsłówek. Polskie spuneryzmy to np. mój ruch – rój much; w duchu się puszę – w puchu się duszę; angielskie: fighting a liar – lighting a fire, our queer old Dean – our dear old queen (oba przypisywane Williamowi Spoonerowi).


PRZYKŁAD: Domki w Słupsku, pradziadek przy saniach to jedne z mniej nieparlamentarnych spuneryzmów.


ETYMOLOGIA: ang. spoonerism – znaczenie jak wyżej; od nazwiska Wiliama A. Spoonera (1844-1930), angielskiego pastora i wychowawcy z New College w Oksfordzie, głośnego z takich przejęzyczeń.

10 myśli na temat “SPUNERYZM”

 1. Coś mi nie gra w przykładzie…. Czyżby wpływ hasła…? Moim zdaniem przykład powinien brzmieć: Domki w Słupsku, pradziadek przy saniach to jedne z <> nieparlamentarnych spuneryzmów.

  Polubienie

 2. Ale pisząc „mniej nieparlamentarny” dajemy jakby podwójne przeczenie, które się znosi. Jak musi być słowo „mniej” to powinno brzmieć ‚mniej parlamentarnych….’ To tak, jakby chcieć powiedzieć, że te słowa są: ‚mniej nieładne’….. a przecież one są ‚bardziej nieładne…..’

  Polubienie

 3. Teraz z kolei ja złapałem, co Ty masz na myśli…. Może w takim razie: ‚…to jedne ze słabszych spośród wielu nieparlamentarnych spuneryzmów’. 😉

  Polubienie

 4. Wtedy odpowiesz, że słowodnia musi dbać o wysoki poziom haseł, a nie zniżać się do deprecjonujących blog nieparlamentaryzmów…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.