TABLINUM


ZNACZENIE: Pomieszczenie mieszkalne w dawnym domu rzymskim.


UŻYCIE: Tablinum było połączone z atrium (niezadaszone pomieszczenie wokół którego rozmieszczone były pokoje mieszkalne). i wychodziło na ogród. Na przestrzeni czasu zmieniało swoją funkcję: początkowo było głównym mieszkaniem rodziny, potem gabinetem i pokojem przyjęć pana domu. W tablinum przechowywano archiwa domowe i kosztowności.


PRZYKŁAD: Odpowiednikiem tablinum w starożytnych domach greckich było prostas.


ETYMOLOGIA: łac. tabulinum – archiwum.

Jeden komentarz na temat “TABLINUM”

 1. Ostatnią fazę przeznaczenia rzymskiego tablinum można porównać do gabinetu kolekcjonera podczas zwiedzania Wilanowa. Tam, Stanisław Kostka Potocki wraz z zoną Aleksandrą urządził gabinet, który był miejscem pracy i kontemplacji ambitnych młodzieńców zajmujących odpowiednią pozycje w społeczeństwie . Rezydencję kolekcjonera otaczał ogród . Zgromadzono pokażną bibliotekę a w niej liczne foliały, rękopisy, starodruki, rysunki.
  Gabinet zdobiły przywiezione z podróży obrazy mistrzów lub ich kopie świadczące o uznaniu własciciela dla twórców oryginałów.
  Na półkach wiele okazów przyrodniczych świadczących o zainteresowaniach innymi kulturami.
  Pozostając pod urokiem tego miejsca szybko przejdziemy do gabinetu etruskiego.
  W tym niewielkim pomieszczeniu niczego nie można pominąć.Rysunek sklepienia, fragmenty detali architektury greckiej, przecudnej urody mozaika podłogowa pod szkłem, wiele okazów waz .
  Tablinum w okresie Cesarstwa tez było takim pieknym miejscem z malowidłami na ścianach i kolorowymi mozaikami na podłogach. Dom rzymskiego patrycjusza odzwierciedlał jego pozycję społeczną i bogactwo.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.