SERWITUT


ZNACZENIE: Prawo do korzystania z cudzej nieruchomości w określonym zakresie.


UŻYCIE: Serwitut to uprawnienie do korzystania z cudzej nieruchomości w określonych ramach, np. do przejazdu, czerpania wody, etc. Przenośnie serwitut to obowiązek, powinność, obciążenie związane z posiadaniem czegoś lub sprawowaniem funkcji. W liczbie mnogiej serwituty to wspólne dla chłopów i dziedziców prawo korzystania z gruntów folwarcznych i chłopskich.


PRZYKŁAD: Serwituty w dalszym ciągu funkcjonują, np. w miejscowości Ostrowy nad Okszą w woj. śląskim – nadane za cara Rosji serwituty w dalszym ciągu są dziedziczone przez mieszkańców i respektowane przez Lasy Państwowe. Serwituty przetrwały także w Wąchocku.


ETYMOLOGIA: łac. servitus – służenie.

8 myśli na temat “SERWITUT”

 1. … czy to prawo do korzystania z cudzej nieruchomości w określonym zakresie jest odpłatne czy nieodpłatne? Kto o tym decyduje i kiedy ?
  Czy serwituty to przestarzała już forma odziedziczona z niedoskonałego prawa z przeszłości ? Kto w obecnych czasach może zmienić to prawo?
  pozdrawiam

  Polubienie

  1. szukałam i wprost potwierdzenia nie znalazłam, ale na logikę serwituty są nieodpłatne i nie muszą być przestarzałe: jeśli ktoś ma prawo korzystać np. z drogi, to jest to jak najbardziej współczesne. a jeśli się mylę, to niech mnie mądrzejsi poprawią:)

   Polubienie

 2. … bardzo ciekawy temat.
  Starsi ludzie mówią o nadawaniu serwitutów przez polskich królów w stosunku do chłopów ( nadanie ziemi lub wygonów czyli pastwisk) , szlachta natomiast tez dostawała ziemie lub urzędy za zasługi dla króla lub ojczyzny.

  Polubienie

 3. chcialem sie dowiedziec czy serwitut przechodzi na nowego wlasciciela domu czy zostaje z poprzednim jesli ten nie jest potomkiem tego na ktorego serwitut zostal nadany ogolnie chodzi czy jest nadany na ziemie na ktorej chlop miszkal czy na jego niego i jego potomkow

  Polubienie

   1. Odziedziczyłam,na mocy ustawy z dnia 29 czerwca 1963r. ,o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych/Dz.U.z 1963r.Nr28,poz.169 z późn.zm./,po moim pradziadku należącą do niego część Wspólnocie Leśnej lasu serwitutowego.Czynność ta została dokonana z urzędu,pod warunkiem,że jestem lub byłam właścicielem gruntu rolnego spadkowego.Serwituty nie są przestarzałe.

    Polubienie

 4. W Łodzi również. Nawet jest ulica Serwituty, która służy do przejazdu przez Las Łagiewnicki dla mieszkańców dawniejszej wsi, a obecnie części miasta właśnie pod nazwą ulicy Serwituty

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.