PURYSTA


ZNACZENIE: Osoba dbająca o czystość i nieskazitelność języka.


UŻYCIE: Purysta często zwraca uwagę na poprawność językową w sposób przesadny, a nawet pedantyczny. Puryzm to postawa językowa charakteryzująca się rygorystyczną dbałością o poprawność i czystość języka, wynikającą z pobudek emocjonalnych, związanych z poczuciem, że język jest wartością wymagającą troski. Puryści dążą do usunięcia z języka lub niedopuszczenia do niego tych elementów, które uważają za niepoprawne lub szkodliwe.


PRZYKŁAD: Nazywała się językową purystką i dlatego założyła, że czytanie Słowa dnia jest jej zbędne. Nie wiedziała, że mówiąc o sobie w ten sposób popełnia pleonazm.


ETYMOLOGIA: łac. – czysty.

3 myśli na temat “PURYSTA”

 1. Poprosimy jeszcze o słowo PURYZM, który w malarstwie był obecny w latach 1916-1925. To była wizja raczej dla architektów, czysta, rygorystyczna forma.
  Ale być może miała wpływ na powstanie nowoczesnej architektury.
  Słynny architekt amer. Frank Gehry natchnienia szukał w malarstwie włoskiego malarza Giorgio Morandi, matematyczne bryły malowane jak martwa natura na stole.
  Ale czy byli purystami ? No właśnie ?

  Polubienie

 2. Nam na studiach filologicznych powiedziano, że purysta to nie ten,który dba o poprawne formy, a ten, który jedynie eliminuje z języka makaronizmy- słowa z innych języków. Nigdy jednak nie znalazłam takiej definicji, wszystkie potwierdzają tę tutaj. Swoją drogą- spoko strona.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.