ZNACZENIE: Osoba dbająca o czystość i nieskazitelność języka.
UŻYCIE: Purysta często zwraca uwagę na poprawność językową w sposób przesadny, a nawet pedantyczny. Puryzm to postawa językowa charakteryzująca się rygorystyczną dbałością o poprawność i czystość języka, wynikającą z pobudek emocjonalnych, związanych z poczuciem, że język jest wartością wymagającą troski. Puryści dążą do usunięcia z języka lub niedopuszczenia do niego tych elementów, które uważają za niepoprawne lub szkodliwe.
PRZYKŁAD: Nazywała się językową purystką i dlatego założyła, że czytanie Słowa dnia jest jej zbędne. Nie wiedziała, że mówiąc o sobie w ten sposób popełnia pleonazm.
ETYMOLOGIA: łac. – czysty.
Poprosimy jeszcze o słowo PURYZM, który w malarstwie był obecny w latach 1916-1925. To była wizja raczej dla architektów, czysta, rygorystyczna forma.
Ale być może miała wpływ na powstanie nowoczesnej architektury.
Słynny architekt amer. Frank Gehry natchnienia szukał w malarstwie włoskiego malarza Giorgio Morandi, matematyczne bryły malowane jak martwa natura na stole.
Ale czy byli purystami ? No właśnie ?
PolubieniePolubienie
Nam na studiach filologicznych powiedziano, że purysta to nie ten,który dba o poprawne formy, a ten, który jedynie eliminuje z języka makaronizmy- słowa z innych języków. Nigdy jednak nie znalazłam takiej definicji, wszystkie potwierdzają tę tutaj. Swoją drogą- spoko strona.
PolubieniePolubienie
dzięki i polecam się na przyszłość
PolubieniePolubienie