MAJSTERSZTYK


ZNACZENIE: Mistrzowsko wykonane dzieło.


UŻYCIE: Majstersztyk to synonim kunsztownie, misternie wykonanego dzieła. Najczęściej odnosi się do rzemiosła albo techniki. Może także oznaczać zręczną, przebiegłą, sprytną sztuczkę czy manewr.


PRZYKŁAD: Przedstawienie prezesowi spadku sprzedaży firmy jako jej sukcesu było prawdziwym korporacyjnym majstersztykiem.


ETYMOLOGIA: niem. Meisterstück – dosł. mistrzowskie dzieło. Pierwotnie określenie majstersztyk odnosiło się do pracy czeladnika cechowego, będącej głównym sprawdzianem jego umiejętności przed wyzwoleniem się na mistrza. Musiał się on cechować innowacyjnością i szczególnie starannym wykonaniem, co oceniała rada złożona ze starszych cechu. W zależności od statusu cechu, wykonanie majstersztyku mogło się wiązać też z obowiązkiem wcześniejszego odbycia wędrówki po innych miastach w celu zapoznania się z nowymi pomysłami i technologiami, które mogłyby zostać odzwierciedlone w dziele. W ten sposób zapewniano motywację dla nowych pomysłów, a także przepływ idei i nowych technologii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.