KULANCJA


ZNACZENIE: Sytuacja spełnienia przez ubezpieczyciela świadczenia ubezpieczeniowego, kiedy nie ma on pewności odnośnie odpowiedzialności za szkodę.


UŻYCIE: Wypłata kulancyjna dokonywana jest dla uniknięcia kosztów procesu sądowego oraz strat wizerunkowych związanych z odmową wypłaty świadczenia. Jednocześnie coraz częściej pojawia się pojęcie kulancji marketingowej, czyli takiej wypłaty, gdy ubezpieczyciel ma pewność, że nie ponosi odpowiedzialności za szkodę, jednak ze względów wizerunkowych decyduje się na wypłatę. Inaczej świadczenie ex gratia, czyli „z łaski”.


PRZYKŁAD: Z reguły kulancja jest mniejsza niż pierwotne roszczenie ubezpieczonej osoby, a jednocześnie poszkodowany jest zobligowany do zawarcia umowy, na mocy której zrzeka się dochodzenia dalszych roszczeń od firmy ubezpieczeniowej.


ETYMOLOGIA: niem. Kulanz – znaczenie jak wyżej.

2 myśli na temat “KULANCJA”

  1. No proszę – a ja myślałem, że to tylko w Rajchu takie cuda się dostaje 🙂

    PS Dostałem kiedyś właśnie „przez grzeczność” dodatkowe punkty w programie lojalnościowym Deutsche Bahn – to był dopiero szok. Wyobraźmy sobie teraz, że PKP ma program lojalnościowy… Nie, lepiej jednak nie.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.