FOODIE


ZNACZENIE: Wym. [fudi]; potoczne określenie miłośnika dobrej kuchni.


UŻYCIE: Foodie nie jest profesjonalnym smakoszem, nie snobuje się też wyłącznie na dania i produkty z najwyższej półki, foodie to amator jedzenia, który uwielbia tak samą konsumpcję, jak i przygotowywanie posiłków, wszelkie ciekawostki kulinarne, żywieniowe etc. Od typowego smakosza foodie różni się tym, że tego pierwszego obchodzi przede wszystkim wyśmienity smak, podczas gdy drugiego cały proces przygotowania jedzenia, wszelkie nowinki żywieniowe, nietypowe przyprawy, nowe sposoby łączenia składników. Foodies skupiają się nie tylko na jedzeniu, ale też na napitkach, np. winach.


PRZYKŁAD: Najprostszy test, by sprawdzić czy ma się do czynienia z foodie’m: na pytanie „co jesz?”, nigdy nie odpowie „nie wiem”.


ETYMOLOGIA: ang. foodie – znaczenie jak wyżej, od food – jedzenie; określenie to przypisuje się Paulowi Levy’emu i Ann Barr, którzy użyli go w 1984 r. do zatytułowania swojej ksiązki: „The Official Foodie Handbook”.

2 myśli na temat “FOODIE”

    1. Polskie nie jest, ale w polskim używane, stąd pojawiło się na blogu. Podobnie jest ze słowami łacińskimi, np. pro forma, pro bono, które polskie nie są, a jednak występują w naszym języku

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.