ZNACZENIE: Gwałtowna zmiana charakteru danej części miasta.
UŻYCIE: Gentryfikacja najczęściej dotyczy przepływu ludności z dzielnicy mieszkalnej, zamieszkałej przez szerokie spektrum lokatorów, do strefy zdominowanej przez osoby o stosunkowo wysokim statusie materialnym. Gentryfikacja może być ekonomiczna (przez działania na rzecz poprawy warunków życia, usytuowanie prestiżowych inwestycji), społeczna (zmiana składu społecznego osób zamieszkujących dany obszar) i symboliczna (kulturowa).
PRZYKŁAD: Najbardziej znane przykłady gentryfikacji w Polsce to przemiany na warszawskiej Pradze oraz na krakowskim Kazimierzu.
ETYMOLOGIA: ang. gentry – szlachta niższa. Pierwszy raz termin został użyty przez brytyjską socjolog Ruth Glass, która w 1964 r. opisała przemiany dokonujące się w robotniczej dzielnicy Londynu – Islington. Dziś dzielnica ta jest zamieszkała w dużej mierze przez osoby bardzo zamożne, np. przez Tony’ego Blaira.
To bardzo ciekawe słowo . Tylko w jakim przedziale czasowym odbywa się
ta ” gwałtowna zmiana” ?
Teraz zmiany w krajobrazach miejskich nabierają przyśpieszenia.
Kiedyś jedyną dominantą w centrum Warszawy był Pałac Kultury i Nauki – dzisiaj choć jeszcze najwyższy, jest już jednym z wielu . Ale może to bardziej urbanizacja ?
PolubieniePolubienie