GENTRYFIKACJA


ZNACZENIE: Gwałtowna zmiana charakteru danej części miasta.


UŻYCIE: Gentryfikacja najczęściej dotyczy przepływu ludności z dzielnicy mieszkalnej, zamieszkałej przez szerokie spektrum lokatorów, do strefy zdominowanej przez osoby o stosunkowo wysokim statusie materialnym. Gentryfikacja może być ekonomiczna (przez działania na rzecz poprawy warunków życia, usytuowanie prestiżowych inwestycji), społeczna (zmiana składu społecznego osób zamieszkujących dany obszar) i symboliczna (kulturowa).


PRZYKŁAD: Najbardziej znane przykłady gentryfikacji w Polsce to przemiany na warszawskiej Pradze oraz na krakowskim Kazimierzu.


ETYMOLOGIA: ang. gentry – szlachta niższa. Pierwszy raz termin został użyty przez brytyjską socjolog Ruth Glass, która w 1964 r. opisała przemiany dokonujące się w robotniczej dzielnicy Londynu – Islington. Dziś dzielnica ta jest zamieszkała w dużej mierze przez osoby bardzo zamożne, np. przez Tony’ego Blaira.

2 myśli na temat “GENTRYFIKACJA”

  1. To bardzo ciekawe słowo . Tylko w jakim przedziale czasowym odbywa się
    ta ” gwałtowna zmiana” ?
    Teraz zmiany w krajobrazach miejskich nabierają przyśpieszenia.
    Kiedyś jedyną dominantą w centrum Warszawy był Pałac Kultury i Nauki – dzisiaj choć jeszcze najwyższy, jest już jednym z wielu . Ale może to bardziej urbanizacja ?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.