WYZUĆ


POPRAWNIE: W znaczeniu: pozbawić kogoś czegoś.


BŁĘDNIE: Mylone z „wyżuć” (dziwnym tworem, pochodzącym od czasownika „żuć”) lub z „wyrzuć” – trybem rozkazującym od „wyrzucać”.


DLACZEGO TAK?: Gdy ktoś jest wyzuty oznacza, że pozbawiony jest pozytywnych uczuć, emocji lub jakiejś dodatniej cechy (człowiek bezduszny, wyzuty z uczuć). Spotykane czasem mylne określenie „wyżuty” z uczuć jest nieprawidłowe, ponieważ wyżuć można najwyżej gumę i „wyjeść” z niej cały smak.

2 myśli na temat “WYZUĆ”

  1. Czasownik ‚wyzuć’ jeszcze w czasach Jana Kochanowskiego znaczył tyle co: ‘uwolnić, wyrwać, wyzwolić’. Stąd wers w Psałterzu Dawidów: ‚Ciebie on z łowczych obieży wyzuje’ – Co współcześnie oznacza, że „Uwolni z sideł” (obież to sieć, sidła).
    Co ciekawe we współczesnej polszczyźnie przetrwało jeszcze kilka archaizmów, które wiążą się z tym czasownikiem, jak choćby: zzuć (zdjąć buty), wzuć (założyć buty), rozzuć (zdjąć buty komuś). O ile te słowa funkcjonują gdzieś w literaturze raczej, w swoim pierwotnym znaczeniu, o tyle znaczenie słowa ‚wyzuć’ przesunęło się w kierunku ‚pozbawić’ głównie w odniesieniu do uczuć lub majątku.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.