PARS PRO TOTO


ZNACZENIE: Figura retoryczna, która polega na zastępowaniu nazwy przedmiotu przez nazwę części wchodzącej w jego skład.


UŻYCIE: Przykładem pars pro toto będzie np. nazywanie domu własnym dachem/kątem lub czterema ścianami albo określenie dziesięciu kawalerzystów dziesięcioma szablami.


PRZYKŁAD: „Książka jest bardziej o Śląsku niż o mnie. Jestem w niej jak pars pro toto, trochę dziwne, czasem bezceremonialne zwierzę, niby potwór, któremu uważnie się przyglądają” – powiedział Rzeczpospolitej Kazimierz Kutz o swojej biografii „Cały ten Kutz”.


ETYMOLOGIA: łac. pars pro toto – część zamiast całości.

4 myśli na temat “PARS PRO TOTO”

  1. Polecam obejrzeć obraz „Przysięga Horacjuszy” francuskiego malarza J.L.Davida , w którym warto zapamiętać centralny kadr trzech mieczy.
    Rzecz działa się w Rzymie ok . 650 r.p.n.e, Rzym i Alba popadły w konflikt, który zgodnie z panującym obyczajem, miał być rozstrzygnięty w walce między wytypowanymi rycerzami. Rzym wytypował Horacjuszów, Alba natomiast Kuriacjuszów. Cała historia jest bardzo smutna i tragiczna , ale obraz Davida to wyjątkowe dzieło malarskie, ktore z przyjemnością zobaczyłam ponownie przy okazji dzisiejszego hasła.
    Autorce miłe podziękowania przesyłam.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.