HANDICAP


ZNACZENIE: Wym. [handikap], akcent na pierwsze ‚a’; celowe wyrównanie szans na wygraną dwóch przeciwników o nierównych umiejętnościach.


UŻYCIE: Handicap może być zarówno czymś korzystnym (dla słabszego zawodnika/strony zamierzającej coś zrealizować), jak i utrudniającym działanie (dla mocniejszego podmiotu). Wieloznaczność słowa sprawia, że lepiej jest dopowiedzieć, o które ze znaczeń chodzi. Pojęcie handicapu używane jest głównie w sporcie, choć zdarza się, że stosuje się je w znaczeniu przenośnym np. w odniesieniu do życia gospodarczego. W starszych słownikach nie wymienia się znaczenia handicapu w sensie „udogodnienia”. W niektórych publikacjach pojawia się natomiast znaczenie handicapu jako „upośledzenia umysłowego” (co jest bliskie jednemu ze znaczeń w języku angielskim). Także handikap.


PRZYKŁAD: Dopiero zaczął uczyć się gry w golfa, dlatego gdy stawał naprzeciwko doświadczonych graczy, miał duży handicap, czyli mógł trafiać do dołka większą liczbą uderzeń.


ETYMOLOGIA: Od nazwy dawnej gry hazardowej, w której pulę pieniędzy trzymało się w pięści schowanej w czapce: ang. hand – ręka + cap – czapka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.