NA DWORZE VS. NA DWORZU


POPRAWNIE: Jedyną poprawną jest forma ‚na dworze’ (podobnie jak ‚wracać z dworu’). Dopuszczalnym regionalizmem (charakterystycznym dla południa Polski) jest forma ‚na polu’ (i analogicznie ‚wracać z pola’).


BŁĘDNIE: Formy ‚na dworzu’, a zatem też ‚wracać z dworza’ są niepoprawne.


DLACZEGO TAK?: ‚Dwór’ jest rzeczownikiem rodzaju męskiego, a nie nijakiego (nie istnieje w polszczyźnie wyraz dworze), dlatego jako jedynie poprawne traktuje się wyrażenia ‚na dworze’. Błędna forma miejscownika (na dworzu) pojawia się wskutek analogii do bliskiego znaczeniowo wyrażenia na podwórzu – podwórze ma jednak rodzaj gramatyczny nijaki, jak pole.

5 myśli na temat “NA DWORZE VS. NA DWORZU”

  1. ‚Na polu’ nie jest ‚dopuszczalnym regionalizmem’ tylko formą poprawną, zanikłą na większości obszaru Polski – przeciwnie do zdeformowanej ‚na dworze’ (gdzie na? na dachu dworu? może podobnie błędnie jak ‚na fabryce’) Słowo ‚na dworze’ można wywodzić od ‚za drzwiami’, ale wtedy również forma jest zwyrodniała.

    Polubienie

  2. Uff, całe szczęście, że „na polu” to dopuszczalny regionalizm 🙂 To wyrażenie mam tak mocno zakorzenione w mojej południowej duszy, że „na dworze” jest dla mnie tworem równie nienaturalnym jak „na dworzu”. Z całym szacunkiem do większości Polski, która go używa.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.