SYNEKURA


ZNACZENIE: Stanowisko niewymagające żadnej pracy.


UŻYCIE: Synekura jest z zasady dobrze płatna, natomiast zajmujący podobne stanowisko szczęśliwiec nie musi na swoje wynagrodzenie zapracowywać. Inaczej synekura jest nazywana beneficjum, wówczas odnosi się do stanowiska kościelnego niewymagającego żadnych zadań duszpasterskich.


PRZYKŁAD: Kolejna córka króla, mimo że dramatycznie nierozgarnięta, skończyła studia. Na gwałt zaczeto szukać dla niej synekury, by przypadkiem nie chciała zająć jakiegoś istotnego stanowiska.


ETYMOLOGIA: łac. sine cura – bez troski.

4 myśli na temat “SYNEKURA”

  1. Dramatycznie nierozgarnięty (gdy jego wychowawczyni z ogólniaka dowiedziała się, że dostał się na medycynę – zemdlała) syn sławnego prof. n. med. skończył studia. Na specjalnie dla niego stworzonej SYNEKURZE (asystent prof.) pod skrzydłami tatusia zrobił doktorat, niedługo się habilituje po czym obejmie katedrę po ojcu :/ ( – praktycznie można wykluczyć inne opcje dla potomstwa profesorów polskich uczelni medycznych – żeby nie wiadomo jak tragicznie nierozgarnięte ono było !!! :/ )
    p.s.
    ale to już NEPOTYZM – słowo na inny dzień..

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.