ZNACZENIE: Stanowisko niewymagające żadnej pracy.
UŻYCIE: Synekura jest z zasady dobrze płatna, natomiast zajmujący podobne stanowisko szczęśliwiec nie musi na swoje wynagrodzenie zapracowywać. Inaczej synekura jest nazywana beneficjum, wówczas odnosi się do stanowiska kościelnego niewymagającego żadnych zadań duszpasterskich.
PRZYKŁAD: Kolejna córka króla, mimo że dramatycznie nierozgarnięta, skończyła studia. Na gwałt zaczeto szukać dla niej synekury, by przypadkiem nie chciała zająć jakiegoś istotnego stanowiska.
ETYMOLOGIA: łac. sine cura – bez troski.
„dramatycznie nierozgarnięta – skończyła studia” sugeruje, niczym propaganda ZSRR iż ułomna umysłowo osoba została uznana za wyżej wykształconą.
PolubieniePolubienie
nie można wykluczyć, że tak właśnie było;)
PolubieniePolubienie
Dramatycznie nierozgarnięty (gdy jego wychowawczyni z ogólniaka dowiedziała się, że dostał się na medycynę – zemdlała) syn sławnego prof. n. med. skończył studia. Na specjalnie dla niego stworzonej SYNEKURZE (asystent prof.) pod skrzydłami tatusia zrobił doktorat, niedługo się habilituje po czym obejmie katedrę po ojcu
( – praktycznie można wykluczyć inne opcje dla potomstwa profesorów polskich uczelni medycznych – żeby nie wiadomo jak tragicznie nierozgarnięte ono było !!!
)
p.s.
ale to już NEPOTYZM – słowo na inny dzień..
PolubieniePolubienie
rozumiem, że przykład z życia? aż strach…
PolubieniePolubienie