RAFIA VS. RATAFIA


POPRAWNIE: Rafia to palma iglasta lub bambusowa. Zastosowanie jej włókien jest bardzo wszechstronne: od produkcji lin po tekstylia (patrz zdjęcie poniżej). Po nacięciu uzyskuje się bogaty w cukry sok, używany jako półprodukt do sporządzania wina palmowego, a także do destylowania mocniejszych alkoholi. Rafia ma także zastosowanie we florystyce. Ratafia z kolei to nalewka z różnych jagód i owoców wkładanych warstwami do gąsiora (kolejno, w okresach zbioru), posypywanych cukrem i zalewanych wódką. Można dodać do niej również migdały, pestki niektórych owoców oraz inne przyprawy według uznania.


BŁĘDNIE: Stosowanie wyrazów wymiennie lub na odwrót.


DLACZEGO TAK?: Rafia to wyraz pochodzący od łacińskiej nazwy tej rośliny – Raphia. Z kolei ratafia wywodzi się z francuskiego (ra)tafia, pochodzącego z kolei z z kreolsko-francuskiego toastu z XVII w. od łacińskiej formuły rata fiat (conventio)! – „aby (umowa) została zawarta!”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.